Okruh sleziny

Ročním obdobím sleziny je pozdní léto. Sluníčko vykonalo svou letní pouť a začíná mu postupně ubývat sil.  Příroda se pomalu začíná připravovat na podzim, babí léto nás ale ještě mile potěší teplými dny. Dceřiným orgánem sleziny je žaludek. K okruhu sleziny náleží  i slinivka, dvanácterník, svalstvo a krev. Živlový prvek  slezinného okruhu představuje země. Vyjadřuje naši připoutanost k planetě Zemi, a to gravitací, ale i těžkými myšlenkami, které člověku nedovolí odpoutat se od životních témat a vžitých vzorců. Ke slezině náleží sladká chuť. Základní emocí je starost, zvukovým projevem je prozpěvování.

V těle je slezina uložena pod levým žeberním obloukem u páteře, pod brániční klenbou. Za normálního stavu není hmatná. Z fyziologického hlediska je slezina největším orgánem lymfatického systému. Je zodpovědná za kvalitu našeho imunitního systému. Její hlavní funkce  spočívá ve filtraci a čištění krve, tělo se zde zbavuje starých a poškozených červených krvinek. Slezina slouží jako podpora imunitního systému, protože vytváří protilátky, které pomáhají  v boji proti infekcím. Jak jsem již výše uvedla, do vlivu sleziny  patří dva důležité orgány,  a to slinivka a žaludek.

S koncem léta a začátkem podzimu se slunce dostává do rovnodennosti a ubývá slunečního svitu. V přírodě dozrávají plody typické pro podzimní období, které uchováváme pro zimu. Symbolicky náš žaludek shromažďuje potravu – symbolizuje tak podzim. Proto se ke konci léta a začátkem podzimu „ozývá“ žaludek. Především lidé trpící žaludečními vředy vědí o tomto ročním období své. Mnozí jedinci si také stěžují na nejrůznější problémy vztažené k žaludeční oblasti -nechutenství, průjmy, hubnutí, nadýmání. Slinivka břišní ovlivňuje trávení a reguluje hladinu cukru v krvi.

Slezina ovlivňuje naši konstituci.  Jedinci s energetickou nerovnováhou sleziny nemívají kvalitní svalovou hmotu. Jsou buď extrémně štíhlí, či naopak tlustí. Jejich tkáně jsou měkké a nepevné, platí to i pro prsní tkáň u žen. Slezina také zásadní měrou ovlivňuje produkci hlenu na sliznicích dýchacího a trávicího ústrojí a na gynekologických orgánech. Nadprodukce hlenu poskytuje mikrobům výhodný úkryt před imunitním systémem. Mikroby zde nerušeně produkují toxiny, kterými napadají i vzdálené orgány.

Na dobré funkci sleziny je závislá hormonální sféra, a to u mužů i žen, protože pod okruh sleziny spadají, mimo jiné, i žlázy s vnitřní sekrecí. Slezina též z velké části odpovídá za protivirovou imunitu, za stav sliznic včetně ústní dutiny. Také lymfatický systém podléhá vlivu sleziny.

Ústřední emocí sleziny je starost. Jedinec s převahou slezinových vlastností projevuje zájem o různé osoby, události a věci, o kterých následně přemýšlí, neustále se jimi zaobírá, analyzuje je a řeší. Dělá si starosti. Spřádá v hlavě scénáře životních situací, neustále v sobě probírá staré křivdy, hromadí majetek a staré nepotřebné věci, které již někdo odhodil- co kdyby se daly ještě využít. Tito jedinci preferují jakoukoli jistotu před nejistotou a řídí se spíše rozumem  než intuicí a citem. „Slezinový“ člověk také často prozpěvuje, ovšem stále jednu melodii dokola a velmi často vykazuje neklid – poklepává prsty o podložku, poklepává nohama, hraje si s tužkou a podobně. Toto chování může vyústit až v určitý druh posedlosti (obsese).

U jedinců s oslabeným okruhem sleziny může dojít ke zhoršení mnoha příznaků, pokud se organismus nachází ve vlhkém a chladném prostředí. Velmi neblaze také působí konzumace studených potravin, sladkostí a ve velkém množství také syrového ovoce a zeleniny. Podle tzv. orgánových hodin vrcholí funkce žaludku mezi 7 a 9 hodinou ranní, kdy je možno konzumovat bez obav i větší množství potravy. Mezi 9 a 11 hodinou dopolední vrcholí funkce sleziny a slinivky břišní, což ovlivňuje tvorbu protilátek, hladinu krevního cukru a využívání živin.

Při potížích se žaludkem a s trávením nasadíme dietu, při níž na čas vyloučíme z jídelníčku maso a produkty z něj, kořeněná a slaná jídla a alkohol. Naopak dbáme na dostatečný příjem vlákniny, do jídelníčku zařadíme vařenou  či podušenou zeleninu a ovoce, dále vhodně upravenou  pohanku, rýži, jáhly, oves.  Nesmíme zapomínat ani  na pitný režim a také na dlouhé a důkladné kousání potravy. Pro uklidnění žaludku příznivě působí půst, žaludek si odpočine, vyčistí se a celkově uklidní. V  postní den nic nejíme, pouze pijeme vlažné žaludeční bylinné čaje. Druhý den zařadíme velmi lehkou bezmasou stravu. Slinivku posilují hořčiny obsažené v bylinách, například v pelyňku nebo v hořci, prospívá jí kořenová zelenina a dieta s eliminací živočišných tuků, cukru, alkoholu a kořeněných potravin.  

Ze své praxe mohu potvrdit, že detoxikaci a harmonizaci okruhu sleziny věnuji velkou pozornost, a to u klientů všech věkových kategorií. Slinivka i slezina jsou také velice citlivé na toxiny, proto nezapomínám i na kompletní vyčištění jater, ze kterých většina toxinů pochází.

Závěrem snad možno dodat, že dnes asi nenajdeme jedince, který by si nedělal starosti. Více či méně starostí má přeci každý z nás. Proto nesmíme zapomínat na sebe, žít přítomností a zbytečně se nevracet k věcem minulým. Ty stejně nezměníme. Pokuste se nechat život volněji plynout a řiďte se svým citem, odpoutejte se od starostí. Objevujte relaxační techniky, výborně fungují například speciální dechová cvičení na posílení celého okruhu sleziny.  Mějte se rádi a buďte se sebou spokojení. Tady a teď. 

MUDr.Libuše Housová, RHom.    zveřejněno v časopise Šlágr revue - květen 2017


Seriál čínský pentagram - srdce

Ročním obdobím srdce je léto, plné barev, květů a vůní. Dceřiným orgánem srdce je tenké střevo. Emoce a trávení jsou tedy úzce propojeny. Živlem srdce je oheň. Barvou pro oheň je červená, rudá a zlatá. Oheň je spojován se Sluncem, které nám zajišťuje život. Oheň je základní jistota, plamen, který nesmí uhasnout ani v těle, ani v srdci.  Na světě není nic jistějšího, než že každé ráno slunce vyjde. K srdci náleží hořká chuť, připomíná nám to, že i sladká chuť lásky nám může na jazyku zhořknout. Základní emocí srdce je radost.

Z fyziologického hlediska je srdce hnacím motorem cévního tepenného systému, ale jedná se také o orgán se silným vlivem na emocionální rovnováhu. „Zlomené“ srdce dokáže neskutečně bolet. V emočním vypětí máme pocit, že srdce buší, že při štěstí poskakuje a že při úzkosti se svírá. Pod nadvládu srdce patří části těla a orgány, které tak mohou být přímo ovlivněny emocemi i onemocněními – osrdečník (perikard), střední ucho, tváře, arterie a jazyk. Srdce ovládá řeč. Zajímavá pro Vás bude informace, že zajišťuje organismu protiparazitární imunitu. Velmi často se v srdci nachází ložiska, z nichž se uvolňují toxiny. Jedná se o ložiska mikrobiální a virová, například po přechozených a nedoléčených infekčních onemocněních, ale i o ložiska emocionální. Srdce je na rozdíl od ostatních orgánů specifické tím, že i když obsahuje ložisko, neprojevuje se po dlouhou dobu negativně, například bolestí. O to je to nebezpečnější.  Pokud máme zatížený okruh srdce, setkáváme se na fyzické úrovni s různými typy arytmií, modráním nehtů a rtů, zčervenáním při zátěži, s aterosklerózou a jejími následky, například se srdečně cévními onemocněními. I některé typy bolestí páteře a dráždivých kašlů mají svůj původ v srdci. Často pacient omdlévá při odběru krve. Na úrovni psychické se setkáváme s úzkostmi, strachy, pesimismem, zapomnětlivostí. Chorobná touha řečnit, nepřirozený hlasitý smích a velké množství snů patří také k patologickým projevům, které ukazují na nerovnováhu v srdečním okruhu. V tomto kontextu Vám doporučuji všímat si tzv. srdečních gest. Tato gesta vychází ze středu dlaní a jejich podstata svědčí o problémech s toxiny v okruhu srdce. Časté je například zavírání dlaní, pokládání si dlaní na tváře, pokládání rukou na hýždě a jejich hlazení.

Ústřední emocí každého člověka je radost. Sní o ní každý, neboť je to nejdůležitější emoce ve smyslu dosahování životních cílů. Nutno zdůraznit, že pro organismus jedince je škodlivý jak nedostatek radosti, tak přehnané, až euforické prožitky radosti, které srdce vyčerpávají. O pocitu radosti mluvíme například při souznění s milovaným člověkem nebo když se těšíme na příjemné věci. Srdce naopak vyčerpává stres, lži a podvody, nevěra, různé typy závislostí. Emocionálně vyrovnaný člověk prožívá radost přiměřeně, každodenně. Aby bylo naše srdce zdravé, potřebuje drobné radosti.

Každý z nás se může aktivně starat o své srdce a cévní systém. Hrozivý celosvětový nárůst kardiovaskulárních onemocnění, zejména ve vyspělých zemích, je dokladem toho, jak se zde prolíná špatný životní styl, znečištění životního prostředí, špatné stravovací návyky a emoční zátěže. Doporučuji proto upravit stravu, omezit množství přijaté potravy, omezit tuky a cukry. Do stravy přidejte více vlákniny a čerstvých produktů. Harmonizující potraviny pro srdce zahrnují například kukuřici, amarant, kapustu, širokolistou zeleninu. Nejdůležitějším prvkem pro srdce je hořčík. Najdeme ho například v semenech, v celozrnném pečivu, v kakau. Moudrá příroda nám v letním období nabízí jedinečný lék působící na srdce - třešně srdcovky. I drobné červené bobulovité ovoce, které v létě dozrává, poskytuje látky prospěšné právě pro srdce a cévy. Pro srdce je důležitá pravidelná přiměřená fyzická zátěž, především chůze, blahodárně působí nordic walking. S letním nárůstem teplot se naše tělo soustředí na svůj cévní systém - žíly a tepny. Ve vzpomínkách na letní prázdniny se Vám jistě vybaví chvíle, kdy jsme jako děti s radostí brouzdaly v potocích a osvěžovaly si ruce a nohy. Nevědomky jsme tak studenou vodou podporovaly činnost a kvalitu cév. Toto jedinečné přírodní cvičení působilo i jako masáž, při které se ve studené vodě cévy stáhnou, a vzápětí se po koupeli na sluníčku roztáhnou. Navíc jsme své srdce potěšily pohledem na krásnou přírodu. Nic nám nebrání v tom, abychom si tuto regeneraci dopřáli i jako dospělí.

Ve své praxi věnuji u klientů velkou pozornost právě okruhu srdce, emocionální rozpoložení přímo souvisí se zátěží na tomto okruhu. Potvrdí mi to nejen anamnéza, ale konkrétní ložiska zjistím i biorezonančním testováním. Na detoxikaci a harmonizaci používám speciální preparáty, své místo zde má i klasická homeopatie. Spolupracuji s psychologem a výživovým poradcem, kam klienty v případě potřeby odesílám.

Oslovil mě inspirující citát od Johna Lennona: „Chytil jsem motýla-zahynul. Utrhl jsem květinu-zvadla. Poznal jsem, že všeho, co je krásné, se mohu dotknout pouze srdcem“.

Přeji Vám krásné jarní dny plné vůní a barev.

MUDr.Libuše Housová, RHom.    zveřejněno v časopise Šlágr revue - duben 2017


Seriál čínský pentagram - játra

V rámci miniseriálu o čínském pentagramu Vám představím v tomto článku okruh jater.  Ročním obdobím jater je jaro, jehož nástup již všichni vnímáme a těšíme se z něj. Dceřiným orgánem jater je žlučník, živlem dřevo – v symbolické rovině je s játry spojena síla statného, zdravě zakořeněného zeleného stromu. K játrům je přiřazena kyselá chuť. Základní emocí je agrese, vztek a vnitřní napětí. Úkolem jater z pohledu energetického je udržovat propustnost a vnitřní uvolněnost. Játra řídí, zjednodušeně řečeno, průchodnost krve. Pod jejich patronaci patří skladování krve.

Z fyziologického hlediska jsou játra největší detoxikační orgán v těle a mají zároveň mnoho funkcí souvisejících s látkovou výměnou. V játrech probíhá metabolismus tuků vč. syntézy a odbourávání cholesterolu, dále metabolismus sacharidů, aminokyselin, degradují se zde hormony. Játra tvoří zásobárnu pro železo a měď. Jaterní buňka si musí poradit s různorodou toxickou zátěží. Játra, a to i na své buněčné úrovni, mají velkou schopnost regenerace, ale v případě, že jsou  zatížena nad únosnou míru, posílají toxickou zátěž na další orgány, které spadají do jaterního okruhu a dále postupně i do dalších okruhů, a tedy do celého těla. Orgánů, patřících do okruhu jater, je mnoho. Jmenujme si ty základní-žlučník, mazové žlázy, nehty, oči vč. zraku, vnější pohlavní orgány, periferní nervový systém, vazy, šlachy, průdušnice, hlasivky, spánkový a týlní lalok velkého mozku, slepé střevo a konečník. Velmi významnou úlohu hrají játra na poli autoimunity a protinádorové imunity. Fyzické projevy zatíženého okruhu jater jsou různorodé, často bychom si je s játry vůbec nespojovali. Jmenujme alespoň některé z nich -zhoršení čichu, hořká chuť v ústech, sucho v krku, hučení v uších, závratě, migrény, ztuhlé trapézy, bolesti hlavy, bolesti krční páteře a kyčlí, epilepsie, svědění a vyrážka na pohlavních orgánech. Mnoho symptomů je spojováno s očima, tekutinou jater jsou právě slzy -slzení očí, oslabování zraku, šeroslepost, zarudnutí očí, záněty spojivek. Čas spínání jaterního okruhu je ve 2 hodiny ráno, proto se v tuto dobu budí jedinci, kteří mají právě problémy s játry.  

Jak jsem již výše uvedla, játra na úrovni psychické řídí průchodnost emocí. Jedná se o hněv, agresi, vztek a vnitřní napětí, stavy zuřivosti, výbuchy smíchu, samomluvu, agresivní urážlivou legraci, nedostatek odvahy. Jsou to moce velmi dynamické, které člověka pohání do akčnosti. Nevyrovnanost v této úrovni vede v případě nedostatku zmiňovaných emocí k pasivitě a životní strnulosti, v případě nadbytku se setkáváme s touhou k neustálým životním změnám, s vnitřním bojem, s nestabilitou a rozbroji v partnerských vztazích. Játra poškozují nejen výše zmíněné emoce, ale i stres, nenávist, závist. Z potravy se jedná o tavené sýry, uzeniny, smažená vajíčka, nadbytek živočišných tuků a bílkovin, nadměrně kořeněnou stravu, alkohol a chemikálie obsažené v některých lécích. 

Podle lidových tradic startuje biologické jaro člověka 2.února, tedy na Hromnice. Tím, že se prodlužují dny, začíná se probouzet i jaterní systém a játra začínají v tomto období svou regeneraci. Naši předci věděli, že čas před jarní rovnodenností je nejvhodnější pro dobu půstu. Nejedná se jen o dodržování určitých stanovených stravovacích zvyklostí, ale i o období pokory, poklidu a meditací.  Nastává ideální čas i  na jarní očistné kůry. Z bylinek nám poslouží ostropestřec mariánský, a to ve formě čaje či tinktury. Dále jsou vhodné bylinky s obsahem hořčin, a to zejména k podpoře vylučování žluči, např. kořen čekanky, kořen a nať pampelišky.  K harmonizaci a normální funkci jaterního okruhu používám ve své praxi homeopatika a speciální bylinné a biorezonanční  preparáty.   V lidovém léčitelství se k regeneraci jater doporučuje například kvašené zelí, které obsahuje blahodárné enzymy.

Přeji Vám krásné jarní dny plné vůní a barev.

MUDr.Libuše Housová, RHom.    zveřejněno v časopise Šlágr revue - březen 2017

 

 

 

 


Seriál čínský pentagram - ledviny

V následujících článcích, jakémsi miniseriálu, si Vás dovolím v krátkosti seznámit s principem čínského orgánového pentagramu, který je v podstatě základem přístupu tradiční čínské medicíny k člověku. Lidské tělo se skládá z pěti základních orgánů, resp. orgánových okruhů. V rámci pentagramu se mezi sebou jednotlivé okruhy navzájem ovlivňují. Každému orgánovému okruhu odpovídá základní orgán, příslušný dceřiný orgán, roční období, smysly, emoce a konkrétní živel. Živly můžeme chápat jako základní stavební prvky, ze kterých byl stvořen svět.

Dnes vám představím okruh ledvin Dceřiným orgánem ledvin je močový měchýř. Živlem ledvin je voda. K ledvinám je přiřazena slaná chuť. Základní emocí je strach.  

Ledviny jsou naším pramenem života. Uchovávají vrozenou životní sílu, energii, kterou získáváme při početí z ledvin od našich rodičů a vydrží nám tak dlouho, jak šetrně a moudře s ní zacházíme. Kvalita energie ledvin rozhoduje o naší vitalitě, o kvalitě i délce našeho života. Podle mé zkušenosti předchází oslabení ledvin prakticky všem závažným onemocněním, příznaky oslabení se totiž mohou projevovat nejen přímo na ledvinách, ale i na orgánech, které s okruhem ledvin souvisí.

Z fyziologického hlediska ledviny kontrolují chod vody v organismu. Regulují tak nejsilnější živel, element, bez něhož život není myslitelný. Ledviny filtrují krev a odvádějí z našeho těla nečistoty močí. Při oslabení ledvin se mohou vyskytovat fyzické i psychické potíže. Mezi fyzické zmíním především poruchy plodnosti a gynekologická onemocnění u žen, u mužů sníženou kvalitou spermatu, sníženou imunitu, a to již u malých dětí, poruchy sluchu, problémy s řídnutím kostí a kazivostí zubů, dále bolesti kloubů, zejména kolen, vypadávání vlasů, předčasné stárnutí. Psychicky souvisí ledviny se strachy, a to všeho druhu, mají velký podíl na depresích   a dominuje zde vyčerpání a únava. Slabé ledviny z nás tak dělají vyčerpané, ustrašené jedince bez sebevědomí, naplněné úzkostmi, strachy a fóbiemi. Pokud někdo často vzdychá, heká a naříká, má pravděpodobně oslabeny ledviny.

Ledviny úzce souvisí s prožíváním citů a řídí energii vztahů. Pokud dlouhodobě žijeme proti vlastnímu přesvědčení, někdo s námi manipuluje a řídí náš život proti naší vůli, energii ledvin brzy vyčerpáme. Spolehlivým zabijákem je také sexuální život podřízený pudům bez citového uspokojení. Ledviny jsou naopak   velice dobře posilovány harmonickými vztahy, za které bychom měli být vděčni a měli bychom pracovat na jejich rozvoji. Překvapujícím zjištěním pro někoho možná bude skutečnost, že ledviny jsou zodpovědné za lásku na první pohled, ale také za náhlá ukončení vztahů, byť dlouhodobých, aniž člověk tuší proč. Ledviny tedy filtrují nejenom krev, ale i naše vztahy.

V lednu je sluneční svit velice slabý, a tak je slabá i energie, kterou ze sluníčka dostáváme do organismu. Právě ledviny potřebují nejvíce energie, a tak v tomto zimním čase musíme věnovat tomuto orgánu zvýšenou pozornost. Ledviny mají rády teplo, je proto nezbytné chránit se před prochladnutím teplým oblečení. Také jídlo a nápoje by měly být v zimním období konzumovány v teplém stavu. Bylinkové čaje povzbuzující činnost ledvin znaly již naše babičky. Mezi bylinky patří přeslička, bříza, celík, vřes, pampeliška, šípek, jehlice trnitá. Při akutních urologických potížích vyzkoušejte brusinky.  Pokud chceme své ledviny šetřit, doporučuji přejít na stravu chudší na živočišné bílkoviny, zejména omezit konzumaci masa a mléčných výrobků. Naše tělo totiž přeměňuje bílkoviny na močovinu, a tím následně zatěžuje právě ledviny. Výbornou alternativu nabízí zelenina, v zimě tepelně upravená. Přísun vitamínů nám zajistí i kvašená zelenina, křen a zázvor.

S harmonizací okruhu ledvin nám může pomoci akupunktura, již po několika procedurách bychom měli ucítit, že se nám vrací energie a elán. Sami si můžeme pomoci tak, že svůj oblíbený kámen nahřejeme ve vodě na příjemnou teplotu a položíme ho na pupík, ideálně kolem osmnácté hodiny, tedy v orgánovém čase ledvin a vydržíme asi dvacet minut v klidu, než kámen pomalu vychladne. Dále doporučuji některé lekce cvičení Mohendžodáro, které nabíjí ledvinovou dráhu. Červená barva oblečení nebo doplňků včetně šperků také pomáhá k nabíjení ledvin. Ve své praxi se mi velmi osvědčuje čínská houba Kordyceps jako výrazné tonikum pro ledviny. Velmi ráda pracuji také s bioinformačními širokospektrými bylinnými regeneračními přípravky vyrobenými na základě fytoterapie, psychotroniky, krystaloterapie a biorezonance.  Na narušenou funkci ledvin využívám z klasické homeopatie například homeopatika Solidago virgaurea, Equisetum hyemale či Cantharis vesicatoria.

Pokud vám mohu dát poslední radu na závěr, všechna tato doporučení musí být podpořena úsilím naučit se pracovat se strachem. Doba, v níž žijeme, je přímo prostoupena strachy. Naučte se být sami sebou, vnímat své niterní pocity, své srdce, žijte svůj vlastní život. To, čeho se opakovaně bojíme, se nám po čase stává. Myslete tedy pozitivně, posilujte lásku a harmonické vztahy.

Přeji vám klidné dny prožité s těmi, na nichž vám záleží a které máte rádi.

MUDr.Libuše Housová, RHom.    zveřejněno v časopise Šlágr revue - únor 2017

 


Možnosti řešení imunity pro zimní období z pohledu celostní medicíny

V tomto článku bych vás ráda seznámila s některými produkty přírodního původu, které byly již dříve s úspěchem v lidovém léčitelství používány, a doplním je produkty z novějších studií. Tyto látky a přípravky ve své praxi denně doporučuji. Jedná se o látky, které se používají buď samostatně, nebo v kombinovaných přípravcích, v nichž se využívá jejich společné působení.

Pro podporu celkové imunity se mi velmi osvědčila kombinace medicinálních hub, známých z tradiční čínské medicíny- cordycepsu (Housenice čínská) a reishi (Lesklokorka lesklá), a to ve spojení s acerolou a echinaceou. Houby obsahují mnoho bioaktivních látek, zejména betaglukanů, které aktivují imunitní systém. Acerola je znána svým vysokým obsahem vitamínu C a echinacea má m.j. schopnost blokovat vstup virů do buněk. Dalším, neméně zajímavým produktem na podporu imunity, je včelí produkt propolis. Byl znám a ceněn již ve starověku pro své očistné působení. Propolisu v dnešní době využíváme pro jeho antibakteriální, antivirové, protiplísňové a protizánětlivé působení. Na trhu je k dostání i speciálně upravená formule propolisu vhodná pro alergiky. Velmi populární je také konzumace rakytníkových produktů, které zajišťují organismus potřebnými minerály a vitamíny. A kdo si vzpomíná na babiččin šípkový čaj s medem, jistě ví, že vyléčil téměř každou bolístku spojenou s prochladnutím a spravil náladu i v tom nejnevlídnějším počasí. Nezapomínejte také na bylinky, osvědčené na kašel, rýmu a nachlazení, každý má jistě tu svou oblíbenou. Užívat je můžete ve formě kapek, sirupů či voňavých čajů.

A jak se chránit proti obávané chřipce? Jednou z možností je včasné očkování, které lze doporučit zejména rizikovým skupinám. Další možnost přichází ve formě homeopatických komplexních přípravků, které jsou k dostání v lékárnách a s jejichž výběrem a užíváním vám rádi poradí lékárníci. Tyto přípravky lze nejen užívat preventivně, ale pokud se nasadí během již rozvinuté nemoci, pomohou organismu lépe se vypořádat s infekcí. Na těchto přípravcích oceňuji zejména to, že v sobě skrývají jakousi formuli na naši psychiku, která v zimním období s nedostatkem slunce trpí. Tím tedy plynule navazuji na velmi důležitý prvek naší imunitní soustavy, a tím je naše mysl. Většina onemocnění je důsledkem nesprávného myšlení. Nemoc nežije v těle, které je emocionálně zdravé. Nezapomínejte, že vše, co přichází do našeho života, přitahujeme do něj sami. Pokuste se brát věci s nadhledem a lehkostí a neuzavírejte se do negativního myšlení. Zimní chmury vám pomohou rozptýlit vhodně zvolené esenciální oleje získané z přírodních zdrojů. Použití olejů je velmi široké. Úžasnou relaxaci poskytne koupel s éterickými oleji, dopřát si můžete i aromaterapeutické masáže. Byt vám provoní olej aplikovaný do aromalampy.

Nezastupitelnou roli v komplexním přístupu k posílení imunity spatřuji v péči o střevní trakt. V okolí střev se totiž nacházejí velká imunitní centra a zdravé střevo s přirozenou střevní mikroflórou je pro náš imunitní systém zcela zásadní. Nejčastější příčinou narušené střevní mikroflóry je špatná výživa, záněty a užívání antibiotik. Proto nezapomínejte na prevenci i v této oblasti. Porušenou rovnováhu vám pomohou řešit vhodné probiotické kultury.

S přípravou na chladné období roku se dá začít již s předstihem, otužováním, správnou životosprávou a pozitivním myšlením.

Přeji, ať se Vám podaří přečkat zimní období bez zdratovních problémů.

MUDr.Libuše Housová, RHom.    zveřejněno v časopise Šlágr revue - leden 2017


Kontakt

AAA HOMEOPATIE s.r.o.

Mladá Boleslav - Čejetice,
Pod Ořechy 357


+420 604 208 960